Залежно від режиму роботи, електрогенератори поділяються на дві великі категорії: безперервної дії (основні) та резервні.
Перші мають працювати або безперервно, або протягом тривалого часу. Іншими словами, вони застосовуються там, де є складнощі з підключенням до централізованого електропостачання.
Резервні генератори використовуються під час короткочасних відключень від електромережі.
Зрозуміло, що вимоги до цих двох типів джерел автономного живлення будуть різними. Пристрої безперервної дії мають бути з великим запасом потужності, але головна проблема для них — це якісне відведення тепла, для чого використовуються спеціальні системи охолодження. Саме тому такі генератори коштують набагато дорожче резервних.
Системи охолодження
Як і в автомобілі, для охолодження двигуна зазвичай використовують принцип циркуляції охолоджувальної рідини, яка відводить тепло та охолоджується в радіаторі, на який подається холодне повітря за допомогою вентилятора. Охолодження потрібно й для мастила. Генератори надвисокої потужності (від 2 мВт і більше) використовують складні та вартісні системи типу градирні.
Обмотка самого генератора також гріється та потребує використання системи охолодження, яка б забезпечувала нагрів генератора не вище 105°C.
Інша справа — резервні пристрої. Вони встигають охолонути природним шляхом, коли генератор не працює. До того ж час безперервної роботи та час відпочинку регламентується виробником залежно від характеристик конкретної моделі. Якщо ви вирішити купити потужний електрогенератор, зверніть увагу на наявність системи охолодження.
Очищення повітря
Процес горіння пального неможливий без повітря, а оскільки в ньому присутні пил та інші тверді мікрочастинки, то з часом деталі двигуна засмічуються. Оскільки генератори безперервної дії мають працювати максимально довго, періодична чистка його компонентів ускладнюється чи взагалі неможлива. Тому тут використовуються повітряні фільтри та складні системи очищення повітря.
Вихідна потужність
Електрогенератор, що працює в постійному режимі, може видавати від 25% до 90% від свого номіналу протягом тривалого часу. Але такі пристрої завжди працюють на повну потужність. Там, де наявність електропостачання критично необхідна, варто встановлювати два однакові дизельні генератори, які мають бути під’єднані так, щоб за аварійної зупинки одного автоматично вмикався інший.
Резервні генератори здебільшого можуть працювати з різним навантаженням, що дає змогу економити паливо.
Який генератор вибрати: постійної дії чи резервний
До війни питання виглядало б недоречним, але зараз відповісти на нього однозначно складно. Тривалі блекаути та проживання в регіонах, близьких до лінії фронту, призводять до необхідності вибору між першою та другою категоріями. У будь-якому разі необхідно зважувати всі обставини, особливо чинник вартості. Часто він є визначальним.